Tendencijos rodo, kad sėkmingą įsidarbinimą lemia ne tik išsilavinimas, kvalifikacija ir profesiniai įgūdžiai, bet ir bendrieji gebėjimai bei papildomos kompetencijos. Sparčiai vystantis technologijoms ir keičiantis darbų organizavimo pobūdžiui, darbdaviai pirmenybę teikia universaliems, technologiškai išprususiems ir lankstiems darbuotojams. Tokias tendencijas vargu ar smarkiai pakeis ir nuo liepos įsigaliosiantis naujasis Darbo kodeksas.
 
Naujasis Darbo kodeksas: džiaugtis ar verkti?
Tik ką priimtas Darbo kodeksas sukėlė nemažai diskusijų tiek tarp darbuotojų, tiek tarp darbdavių. „Naujasis Darbo kodeksas įnešė daug sumaišties, nes darbuotojai ėmė nerimauti dėl savo saugumo. Darbuotojai domisi, ar nebus tiesiog lengvai atleidžiami, nes naujajame kodekse patvirtinta, kad sutrumpinamas įspėjimas apie atleidimą bei keičiasi kompensacijų dydžiai. Be to, darbuotojams tapo neaišku kaip būtent bus apskaičiuojama nauja atostogų tvarka“, – LŽ teigia personalo sprendimų kompanijos „Amber Staff“ personalų projektų vadovė Vaida Pociutė-Bortelienė. Diana Blažaitienė, personalo atrankos įmonės „Soprana Personnel International“ vadovė, naujajame Darbo kodekse įžvelgia ir teigiamų aspektų. „Ilgėja įspėjimo terminas apie atleidimą tiems, kurie turi vaikų iki 14 metų bei tiems, kuriems iki pensijos liko mažiau negu 5 mėnesiai. Atsiranda nauja atleidimo forma – darbdavio valia, kai darbdavys galės įspėti apie atleidimą prieš 3 dienas, bet turės sumokėti pusės metų algos dydžio išeitinę kompensaciją. Bus galima dirbti daugiau viršvalandžių, didėja bedarbių išmokos“, – teigiamus pakeitimus akcentuoja ekspertė.
Lietuvoje trūksta darbuotojų, bet...
Praeitą savaitę naujajame Vyriausybės patvirtintame Darbo kodekse paskelbta, jog minimalus atlyginimas Lietuvoje bus mokamas tik už nekvalifikuotą darbą. V. Pociutė-Bortelienė pabrėžia, jog būtent nekvalifikuotų ar neaukštą kvalifikaciją turinčių darbuotojų šiuo metu Lietuvoje labiausiai ir trūksta: „Išskirti galėčiau tokias profesijas: virėjai, vairuotojai, statybos darbininkai, suvirintojai, krovėjai.“ Specialistė pabrėžia, kad trūksta ir aukštesnę kvalifikaciją turinčių darbuotojų, tokių kaip pardavimų vadybininkų bei inžinierių. Vis dėlto ekspertės pažymi, kad siekiant integruotis ar išlikti darbo rinkoje labai svarbu asmeninės savybės, kurių tobulinimui ypač jauni žmonės neskiria pakankamai laiko ir dėmesio. „Šiandien jaunimui ypač trūksta atsakomybės ir kantrybės“, – teigia V. Pociutė-Bortelienė. Specialistė dalinasi patirtimi ir pasakoja, jog šiandien jauni žmonės neretai nejaučia nei menkiausios atsakomybės ir nori visko „čia ir dabar“. „Dažnai jaunuoliai tiesiog neatvyksta į sutartus darbo pokalbius ir apie tai net neinformuoja“, – teigia pašnekovė. Vienas svarbiausių įgūdžių ieškant darbo – kalbų mokėjimas. Šiuo metu konkurencinėje rinkoje svarbu ne tik anglų kalbos mokėjimas. Didelis privalumas – skandinaviškos kalbos mokėjimas, tokios kaip švedų, norvegų, danų. „Turime klientų iš Skandinavijos, kurie nori atidaryti klientų aptarnavimo centrus Lietuvoje, tačiau žmonių, mokančių šio regiono kalbas yra per mažai“, – teigia D. Blažaitienė. Taip pat personalo atrankos specialistė išskiria savybes, padėsiančias įsitvirtinti darbo rinkoje: „Atkaklumas, nuoseklumas, specializavimasis bei domėjimasis tam tikra sritimi.“
Didžiausios klaidos ieškant darbo
Konkurencija darbo rinkoje dėl geriausių darbų didėja, tad jei norite susirasti svajonių darbą, turite būti puikiai pasirengę. Į pokalbį konkrečiam darbui kviečiami ir kiti kandidatai (paprastai dalyvauja nuo 3 iki 10 kandidatų), tad jei norite gauti pageidaujamą darbą, turite pasirodyti kaip galima geriau. Pasak „Amber Staff“ personalo projektų vadovės, jauni žmonės dažnai neatsižvelgia į skelbime nurodytus reikalavimus, tačiau vis tiek kandidatuoja, o kuomet jų nepakviečia, jaučiasi labai nusivylę. Viena didžiausių klaidų, kurias daro jauni žmonės – neadekvatus atlyginimo prašymas iš darbdavio. „Jauni, ką tik universitetus baigę rinkos dalyviai, atėję į pokalbius iškart prašo tokių algų, kurias dažnai gauna bent kelis metus rinkoje dirbantys specialistai. Blogiausia, jog savo prašymą motyvuoja tuo, kad neturi ko prarasti ir teigia, kad „jeigu ką, jų laukia užsienis“, – patirtimi dalinasi „Soprana Personnel International“ vadovė Jaunų žmonių iniciatyvumas bei motyvacija yra sveikintina, tačiau jie turėtų suprasti, jog norint pasiekti karjeros, reikia daug laiko ir pastangų. „Tiek tėvai, tiek universitetas turėtų jaunimą nuteikti, jog direktoriais per kelis mėnesius netampama“, – teigia D. Blažaitienė.
Gyvenimo aprašymas bei motyvacinis laiškas
Gyvenimo aprašymas arba CV dažniausiai yra pirmasis netiesioginis kontaktas su galbūt būsimu darbdaviu. Tinkamai parengtas gyvenimo aprašymas atveria jums duris – padeda sulaukti pakvietimo į pokalbį. Deja, neretai žmogus neskiria pakankamai dėmesio gyvenimo aprašymo kūrimui, pamiršta jį atnaujinti ir galvoja, jog tai yra visai nesvarbu. „Ieškantiems darbo, pirmiausia siūlyčiau įdėmiai peržiūrėti savo CV. Labai dažnai gauname CV, kuriuose paskutinė informacija apie darbą/studijas/praktiką yra kelių metų senumo“, – teigia V. Pociutė-Bortelienė. D. Blažaitienė pažymi, kad atmestinai parengtas CV labai dažnai nulemia, jog kandidatai būna atmetami:“Gramatinės klaidos, neprofesionaliai atrodanti nuotrauka, neišsami informacija – didžiausios CV daromos klaidos“. Ekspertė pataria motyvaciniame laiške tiesiogiai kreiptis į potencialų darbdavį. „Toks kreipimasis padės jums išsiskirti“, – teigia pašnekovė.